Види пілінгів: як правильно вибрати пілінг

Якщо вам трохи більше 20-ти, готуйтеся до того, що пілінг радитимуть усе і скрізь: у блогах, у косметолога і навіть на посиденьках із подругами. Здається, йому під силу все від вирішення проблем з акне до вічної молодості. Але навіщо він взагалі потрібний? Як вибрати пілінг? Де робити? Чи не небезпечно це?

Давайте розберемо, які види пілінгів існують, як вони працюють, кому підійдуть, а кому категорично ні.

Якщо коротко, пілінг (від англ. peel – шкребти, зчищати) – це процедура очищення шкіри. Якщо докладніше — шляхом ексфоліації (відлущення) поверхневого шару епідермісу (рогового шару). Під цей опис підпадає величезна кількість речей, від гелів для душу до хірургічних процедур. Логічно, що вміють такі пілінги зовсім не те саме. Вибираючи пілінг, корисно знати його тип (покоління) і вид.

Покоління пілінгів

Ця галузь швидко розвивається. Покоління еволюціонують та обростають новими. Умовно їх ділять на 4 типи:

  • Механічний
  • Хімічний
  • Фізичний
  • Біологічний

Механічний пілінг

Перше покоління пілінгів. Принцип дії в механічному шліфуванні шкіри абразивними частинками. Ви знаєте їх як скраби.

Критерії вибору — розмір і жорсткість частинок. Для обличчя використовують м’які ексфоліанти — дрібнодисперсні рослинні пудри (убтани), глини і скраби з восковими гранулами, наприклад гранулами жожоба. Косточкові, кавові, цукрові та сольові скраби відносяться до жорстких і підходять тільки для тіла.

Механічними пілінгами називають і не косметичні засоби: щітки, губки, пемза, навіть руки, коли ви чухає обличчя (мабуть, найдавніший вид пілінгу). Словом, все, що шкребе, тре і зчищає.

Скраби прості в застосуванні і доступні. Для вибору не вистачає однієї – коректної інформації. І трохи серйознішого підходу. Рідко хто замислюється про те, що невірно підібраний скраб може завдати шкірі серйозних пошкоджень з наслідками, що далеко йдуть, такими як чутливість, зневодненість, купероз і т.д.

Хімічний пілінг

До хімічних пілінгів відносять кислотні і лужні. Зміна PH шкіри в той чи інший бік, послаблює зв’язки між клітинами рогового шару (корнеоцитами), що призводить до їх злущування без сторонньої допомоги.

Хоча завдання у них те саме, що й у механічних – очищати від баласту клітин – ступінь травматичності нижчий, а область застосування куди ширша. Лужних варіантів не густо. Найвідоміший — це «скатка». А ось різновидів кислотного багато. Люблять кислотні пілінги за 2 речі:

  1. За всієї суворості, це контрольований процес.
  2. Крім поверхневої дії, кислоти стимулюють глибинні внутрішньоклітинні процеси.

Кожна кислота має кваліфікацію. Наприклад, молочна зволожує, саліцилова гасить запальні процеси, коричнева утихомирює вільні радикали, і т.д.

Кислоти можуть бути різної концентрації та молекулярної ваги, що впливає на глибину проникнення. Виходячи з цього, кислотний пілінг буває: поверхневим, серединним і глибоким.

Поверхневий пілінг

1 – верхний роговой слой эпидермиса, 2 – эпидермис, 3 – дерма, 4 – подкожная жировая клетчатка (гиподерма)

Кислоти не проникають глибоко. Такий пілінг не викликає серйозних ушкоджень, і як наслідок – ускладнень. М’яко розчиняє верхній роговий шар, але при цьому стимуляція досягає базального (нижнього) шару епідермісу.

Очищає протоки сальних та потових залоз, стимулює вироблення структурних білків (колагену, еластину) та епідермальних факторів росту. Вважається найбезпечнішим і найефективнішим, і може застосовуватися самостійно в домашньому догляді. Деякі види пілінгу дозволені в період сонячної активності, за дотримання правил постпілінгового догляду.

У процедурах найчастіше використовують низькі концентрації АНА-кислот (молочної, яблучної, винної, гліколевої, лимонної), саліцилової, мигдальної, фітинової та ретиноєвої.

Середній пілінг

Кислоти проникають на всю глибину епідермісу, викликаючи руйнування і реструктуризацію шарів, що зачіпаються. Це травматичний вид пілінгу, після якого знадобиться час на реабілітацію. Важливими є показання та руки кваліфікованого лікаря-косметолога. Серединний пілінг вирішує проблеми рубців, стрій та рельєфу шкіри.

Для його проведення в основному використовують концентровані розчини саліцилової, трихлороцтової (ТСА), ретиноєвої та азелаїнової кислот.

Глибокий пілінг

Серйозна травматична процедура, що прирівнюється до хірургічної. При глибокому пілінгу ушкоджується шкіра аж до гіподерми. По суті це глибокий опік, тому процедура проводиться під анестезією в стаціонарі. З його допомогою коригують овал обличчя та проводять ліфтинг.

Усі фото «до і після», де зморшкувата бабуся стає на 15 років, — це глибокий пілінг. Ось тільки період відновлення довгий, болісний і складний, а гарантувати результат неможливо, оскільки він залежить від цілого ряду факторів. Використовувані кислоти – фенол або трихлороцтова кислота.

Протипоказання та ризики

Якщо поверхневий пілінг можна вибрати і робити самостійно, не випадаючи з життя, серединний і глибокий призначає і виконує тільки фахівець в умовах стаціонару.

І перш, ніж вирішуватися на будь-якій з них, тверезо оцініть своє здоров’я. У всіх пілінгів є показання та протипоказання. Це не просто поради.Мрії мріями, а виходити з реального стану речей. Вивчіть свідчення до кожного та відмовтеся від тих, які Вам заборонені або не підходять зараз. Наприклад, є рани, що не загоїлися, рецидив герпесу, або просто не за віком.

Обмірковуючи варіант серединного і глибокого пілінгів, пам’ятаєте про ключову роль імунітету.

При поверхневому пілінгу пошкодження можна порівняти з сонячним опіком. Шкіра швидко відновлюється, з незручностей тільки тимчасове лущення і невелика набряклість. У деяких випадках, наприклад, при мигдальному пілінгу, і цього може не бути. Ресурси організму майже витрачаються, тому й протипоказань мало.

При серединному і глибокому потрібно підключити все, що є, резерви організму. Від них (а чи не від процедури!) залежить результат.

Кислотний пілінг справді такий ефективний, як обіцяють. Але втілювати в життя обіцяне буде кислота, і навіть косметолог. Кислоти зруйнують шкіру, косметолог проконтролює процес, але за те, як відновлюватиметься шкіра, відповідає імунна система. ВАША імунна система.

Наявність не компенсованих аутоімунних захворювань, імунодефіцитний стан, серйозні гормональні порушення, схильність до утворення келоїдних рубців, кератом, папілом – причини, через які слід відмовитися від серйозних втручань, навіть якщо вас запевнятимуть у зворотному.

З особливою обережністю пілінг призначається при порушенні пігментації.Пілінг може прибрати пігментні плями, але за низького імунітету може статися зворотне.

Сутність таких станів у тому, що імунітет діє як некероване п’яне військо. Ви чекаєте на захоплення ворожих територій, а воно не в змозі відрізнити своїх від чужих.

Переконайтеся, що в цій битві за красу імунітет бореться на Вашому боці. Не впевнені? Чи не ризикуйте. Це аксіома. Вам варто згадувати її щоразу, коли йдеться про радикальні процедури.

Фізичний пілінг

Фізичні пілінги — це ряд суто салонних процедур, що стоїть окремо від ієрархії пілінгів. В основному це апаратні методики, що використовують «фізичні» явища, такі як холод, радіохвилі, лазер та ультразвук.

Як і хімічний, фізичний пілінг може бути поверховим, серединним та глибоким. З приблизно тими ж показаннями, результатами, заборонами та ризиками. Для проведення процедур потрібен кваліфікований фахівець, який не пошкодує часу, аналізуючи всі ці фактори.

Біологічний пілінг

Останнє нове покоління пілінгів, яке ще не таке популярне, але дуже перспективне. Сюди включаються ензимні (ферментні), бактеріальні та мінеральні пілінги.

Дію мінерального пілінгу можна зрозуміти на прикладі бадаги — прісноводної губки, що складається з крихітних кремнієвих голок. Проникаючи в шкіру, ці мікроголки викликають природну реакцію запалення, запускаючи низку хімічних реакцій. Стимулюється кровотік, розсмоктуються застійні явища та рубці, покращується харчування тканин тощо. Шкіра не зішкрібається, як при механічному пілінгу, не розчиняється, як при хімічному, вона відторгається природним шляхом. Що загалом не робить цей вид безболісним або атравматичним.

Ензимний пілінг навпаки вважається найм’якшим з усіх існуючих видів та поколінь. Ферменти розчиняють лише мертві клітини шкіри, не завдаючи шкоди живим. Ферментні та бактеріальні пілінги м’яко очищають та зволожують шкіру, звільняють сальні протоки та регулюють вироблення шкірного сала. Все відбувається на поверхні, глибинні внутрішньоклітинні процеси не торкаються.

За всіх своїх переваг, ферменти мають один недолік — вони не стабільні. При контакті я з киснем, термін їх життя та активності скорочується до 5-7 хвилин. Захистити емульсію від окислення складно, а перевірити самостійно «є хто живий?» і зовсім неможливо.

Якщо зупинили вибір на ензимному пілінгу, тираньте виробників питаннями про те, як вони зберігають свої склади робітниками.

І пам’ятайте, що не всі ферменти, які застосовуються в пілінгах, рослинного та бактеріального походження! Кому важлива етична сторона питання, погляньте в інтернеті список протеаз тваринного походження.

 

Підведемо підсумки.

Механічний пілінг

Простий і доступний. Безперечно ефективний. Можна використовувати незалежно від сезону, але без фанатизму.

Травматичний та вимагає грамотного підбору абразиву.

 

Хімічний пілінг

Не шкрябає, а послаблює міжклітинні зв’язки. Плюс кислоти стимулюють внутрішньоклітинні процеси.Вибираючи кислоту та глибину пошкодження, ви обираєте результат.

Має протипоказання, і що глибший пілінг, то їх більше.Серединний і глибокий пілінг травматичні і болісні, проводяться тільки фахівцями строго за показаннями.

Фізичний пілінг

Має як усі переваги кислотного пілінгу,

так і всі недоліки.

 

Біологічний пілінг.

Ензимний:

М’який і ефективний. Гурманськи з’їдає все мертве, не зазіхаючи на живе.

Важко доступний.Знайти насправді дієвий примірник складно через його примхливу натуру.

 

Мінеральний:

Фізіологічний, доступний, ефективний.

Болючий. Потребує часу для відновлення.

 

Сподіваюся, огляд розвіяв ваші страхи. Чи додав нових? Розкажіть про них.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.