Вітаміни для шкіри, їхня користь в косметиці
Вітаміни шкірі потрібні. Якщо це сухе твердження звучить не переконливо, пропоную заглибитися в питання. Що взагалі потрібно знати про вітаміни? Яку роль вони відіграють у організмі? Навіщо вітаміни додають у косметику? Чи дійсно працюють «вітаміни краси»? Та й взагалі, вітаміни для шкіри – це міф чи реальність?
Що таке вітаміни
Вітаміни — це збірне поняття, що означає не вигляд, а призначення речовин (лат. Vita – «життя»).
Їх неможливо систематизувати за видом, структурою або механізмом роботи. Частина з них водорозчинні (В, С, Р …), частина жиророзчинні (А, Е, D …); одні надходять до організму лише з їжею, інші синтезуються у ньому самостійно (D, K, B3).
Тема вітамінів настільки велика, що існує ціла наука — вітамінологія, яка намагається осягнути неосяжне. Досі перелік та класифікація вітамінів не затверджені та змінюються в режимі реального часу, залежно від свіжих досліджень.
Як працюють вітаміни
Повернемося до призначення. Небагато біохімії (потерпіть, це важливо). В організмі людини вітаміни, як і іони деяких металів (цинк, мідь, марганець, селен, залізо) виконують функцію каталізаторів (коферменти), запускаючи роботу ферментів. Ферменти координують всі біохімічні процеси, і кожен відповідає за окремий фронт робіт. Це означає, що самі собою вітаміни не є структурними елементами. Але без них неможливий жоден біохімічний процес. Жоден! Спробуємо уявити це на наступному прикладі:
Організм людини схожий великий симфонічний оркестр. Скрипки ведуть свою партію, віолончель, флейту, піано – свою. Музиканти екстра класу, талановиті та професійні. Яку роль грає диригент, адже він навіть не музикант? І що буде, якщо він почне засинати чи піде зовсім? Концерт буде зірвано, адже у великому оркестрі музиканти просто не чують один одного. Ні їхній професіоналізм, ні ідеально налаштовані інструменти не допоможуть, диригент незамінний. Тільки він може синхронізувати кожен інструмент, задати ритм та настрій композиції.
Так і в організмі, нестача корисних вітамінів практично зупиняє роботу органів і систем. Тіло людини – це ювелірно відрегульований, взаємозалежний механізм. У ньому кожну секунду протікають мільйони найскладніших біохімічних реакцій, більшість із тепла. Якби ці процеси протікали хаотично, ми просто вибухнули як атомний реактор. На щастя, цими процесами керує не людина.
Що роблять вітаміни в тілі людини зрозуміло, але вони в косметиці?
Вітаміни й мікроелементи в косметиці
Перша думка, яка спадає на думку — рекламний хід. Адже навколо тільки й кажуть, що вітаміни не проникають у шкіру, і приймати їх потрібно лише всередину. І так і ні.
Пам’ятаєте, ми говорили, що вітаміни можуть бути водо- та жиророзчинними? Механізм їхньої роботи сильно відрізняється. Наприклад, вітамін F – не вітамін, а комплекс низькомолекулярних жирних кислот. Він проникає глибоко у шкіру та бере участь у відновленні клітинних мембран. Вітамін А (ретинол) регулює генні та ендокринні процеси, наприклад, швидкість відновлення клітин та роботу стероїдних гормонів. Біда в тому, що чим швидше і глибше він проникає в шкіру, тим сильніша його дратівлива дія. Тому в косметику свідомо вводять більші молекули (сполуки) ретинолу. Цим балансують користь та комфорт використання. Вітамін С вибагливий і нестабільний.Якщо ви нанесете на шкіру чисту аскорбінову кислоту, нічого хорошого не станеться. Але є безліч його стабільних форм, розроблених саме для нанесення на шкіру з контролем проникнення.
Крім того, існує ціла низка сполук, яким навіть потрібно проникати всередину шкіри, щоб виконати свою функцію. Вони впливають на рецептори, які у верхніх шарах епідермісу, запускаючи каскадну реакцію. Так, стимуляція може торкатися більш глибоких шарів шкіри й навіть впливати на весь організм цілком.
Іншими словами, вітаміни та мікроелементи (як окремо, так і у складі рослинних олій та екстрактів) відіграють не структурну, а інформаційну роль. Якщо хочете – інтелектуальну. Вони взаємодіють з імунною системою шкіри, задаючи їй модель поведінки.
Чому вітаміни краси не допомогають
Можливо, Ви й самі помічали, що після курсу прийому так званих «вітамінів краси» (комплексів вітамінів та мінералів для шкіри, волосся, нігтів тощо) усередину нічого істотно не змінювалося. А подрузі, навпаки, допомогло. У чому ж справа?
Не будемо брати до уваги питання біодоступності вітамінів. Припустимо, вони засвоїлися. Але не можна випити вітамін і зусиллям волі змусити його працювати саме у шкірі, саме там, де вам потрібно. Організм «відправить» його туди, куди сам вважатиме за потрібне в міру важливості. Особливо це актуально при аутоімунних захворюваннях, не збалансованому харчуванні, стресах, порушенні режиму сну та відпочинку, фізичних навантаженнях, сезонній нестачі вітамінів та мікроелементів тощо. і т.п. Перш ніж справа дійде до шкіри, волосся та нігтів, ресурси будуть витрачатися на роботу внутрішніх органів. І це слушно. Бажаєте, щоб вітаміни «доходили» до шкіри природним шляхом, ведіть здоровий, гармонійний спосіб життя наскільки можливо. Але варто визнати, що не все в наших руках, а добре виглядати хочеться завжди. Тому вітаміни повинні надходити не лише з їжею, а й у складі косметики, де вони діятимуть локально. Тут «вітаміни для шкіри» залишаться вітамінами для шкіри.
Це не означає, що на банці з кремом має бути написано великим шрифтом «з вітамінами Е, А, С…». Найчастіше подібні заяви лише означають, що крім мізерних доз цих вітамінів, крем більше нічого корисного не містить. Хороший збалансований склад так чи інакше міститиме вітаміни.
По-перше, вітаміни-антиоксиданти, такі як Е або С, повинні входити до складу для самого складу. Вони попереджають окислення олій та продовжують життя продукту. По-друге, якісні рослинні олії самі по собі багаті на вітаміни. Розглядайте склади косметики комплексно. У них мають бути і олії, і антиоксиданти.
Повторимо
- Вітаміни — це речовини, без яких в організмі буде все, але нічого не працюватиме.
- Більшість їх не синтезуються в тілі, і можуть надходити тільки з їжею.
- Вітаміни різні за своєю природою та властивостями. Одні затримуються в організмі надовго, інші виводяться майже одразу. Дізнайтеся яких вітамінів ми потребуємо завжди, а яких ні.
- Дійсно, не всі вітаміни проникають глибоко у шкіру. Але щоб передати “важливе повідомлення” вам не потрібно вторгатися в будинок сусіда штурмом? Ось і вітамінів не потрібно.
- Наш організм розумний, і витрачає вітаміни, що потрапили в його розпорядження, раціонально – спочатку життя, потім краса. Подбайте про збалансоване харчування. А щоб не ставити себе перед складним вибором, вибирайте якісну косметику, яка містить основні вітаміни у стабільній формі.
Отже, моя порада: ведіть здоровий спосіб життя, харчуйтесь різноманітно, їжте більше цілісних продуктів. Достатньо рухайтеся та достатньо відпочивайте.
Пам’ятайте, що надлишок вітамінів так само небезпечний, як і їхній дефіцит, тому пити вітамінні комплекси за велінням душі або за графіком — не наймудріше рішення. Обов’язково складайте аналізи (тест на вітамінний статус) і не займайтеся самолікуванням. Здоров’я вам! Без здоров’я краси не буває.