Наскільки безпечний твердий шампунь

Ще недавно твердий шампунь був заморською дивиною, до нього підозріло придивлялися і плутали з милом. Сьогодні він рішуче завойовує довіру і тіснить своїх рідких побратимів. Але що ми знаємо про нього?

Твердий шампунь (не плутати з сухим) — чудова альтернатива рідким шампуням на агресивних ПАР та милу для волосся, яке далеко не всім підходить. М’які «зелені» поверхнево активні речовини нового покоління, схвалені комісією екологічного контролю Ecosert та COSMO, якісно очищають шкіру та волосся, не руйнуючи гідроліпідну мантію. Він економічний, біорозкладний, безвідходний, його зручно всюди брати з собою. Мрія мінімаліста.

Звучить здорово, і все ж таки залишаються питання. Чи безпечний твердий шампунь для людини та навколишнього середовища? Чим відрізняється від інших сульфатних шампунів? Наскільки він натуральний? Мені, як скептику, важливо було докопатися до самого дна питання, перш ніж захоплено кидатися в приготування.

Склад твердого шампуню

Склад твердого шампунюПоговоримо про безпеку двох ПАР — Sodium Сoco Sulfate і Sodium Cocoyl Isethionate SCI —, на основі яких він готується. Знайти достовірну інформацію виявилося непросто. З одного боку, багато гучних слів про їх рослинне походження (виробляються з кокосової олії). Виробник також заявляє про повну екологічну чистоту та безпеку продукту. Втішно! З іншого боку, мережа кишить заявами про ідентичність коко-сульфату з лаурил-сульфатом (SLS). Ще одна думка, що SLS входить до його складу. Отже, це той самий компонент?

Сoco Sulfate и Lauryl Sulfate

Як завжди буває, паніка народжується у незнанні. Дійсно, коко-сульфат і лаурил-сульфат виробляють з однієї сировини — кокосового масла. Аніонні ПАР, до яких відносяться сульфати, вважаються одними з найагресивніших. Однак ступінь агресії прямо пропорційний ступеню «чистоти» ПАР, їх концентрації та поколінню. Тут доречні слова Парацельса: «Все є отрута, і ніщо не позбавлене отруйності; одна лише доза робить отруту непомітною». Трохи хімії:

Щоб перетворити масло в миючий засіб, в органічній сполукі (маслі) атоми водню заміщаються сульфогрупою, впливаючи на нього сірчаною кислотою. Так речовина набуває нових властивостей. І чим більше атомів водню заміщається, а це контрольований процес, тим яскравіше виражені миючі властивості. Тобто чим чистіше ПАР, тим агресивніший його вплив на шкіру, адже наша шкіра не проникна завдяки жироподібним ліпідам. SLS — гранично чиста речовина. Коко-сульфат — результат короткого циклу сульфатування. Його миючі властивості не такі хороші, як у SLS, SLES та інших агресивних ПАР, але більш ніж достатні, щоб впоратися зі своїм завданням м’яко і якісно очищати.

Хтось можливо скаже: «Ага! Значить вони родичі!» Звичайно, вони обидва з одного «пологового будинку». Але це не означає, що вони діють так само. Для нас, простих смертних, ступінь сульфування може нічого не означати, але мовою хімії це змінює все! Простий приклад: чим відрізняються ці 2 формули?

H2O та H2O2

Мабуть, лише одним іонним зв’язком. Але саме вона перетворює звичайну воду (H2O) на вибухонебезпечну речовину — пероксид водню (H2O2). Безглуздо прирівнювати коко-сульфат до лаурил-сульфату. Це різні речовини. Вони мають різну хімічну формулу та різні CAS номери у реєстрі.

За даними Cosmetics Database, Sodium coco-sulfate має нульовий рейтинг «небезпеки».

Сьогодні існують загальнодоступні незалежні бази даних, де можна перевірити будь-який компонент у складі косметичного засобу щодо екологічності, безпеки та походження. Усі вони підтверджують дружність коко-сульфату, попереджаючи лише про індивідуальну непереносимість.

Випробування на кроликах

Що я можу розповісти про випробування на «кроликах» (тобто на мені, як на щасливій володарці чутливої шкіри з алергією на всю можливу промислову косметику та побутову хімію. Не жартую).

Відкриття цих ПАР свого часу стало справжнім порятунком. Роки спроб і помилок перетворили пошуки свого безпечного шампуню на розкриття таємниці «священного граалю». Жоден засіб до освоєння твердого шампуню не давав навіть полегшення. Щоб не редагувати статтю щороку, можете самі прикинути мій стаж використання безпечного твердого шампуню до цього часу. Він стартує із 2012 року. І все, чого потребує волосся — це наявність менш лінивої господині, щоб робити маски трохи частіше, ніж раз у ніколи. Чи підійде він Вам так само, як і мені? Ніхто не дасть такої гарантії.

Я не стверджую, що безпечний твердий шампунь — єдиний чи найкращий варіант. Немає і ніколи не буде косметичного засобу, який однаково підійшов би всім. Ми не «всі». Структура та стан Вашої шкіри та волосся, імунітет, гормональний та мікробіологічний баланс, спосіб життя, раціон харчування, відчуття себе – унікальні. Однак ми можемо реагувати тільки на відверто небезпечні речовини. І те, деякі приходять до натурального догляду, роблячи свідомий вибір, а не за потребою.

Як перейти на безпечний твердий шампунь

Перехід від промислових до натуральних шампунів можна відобразити як шкалу. Будь-який продукт так чи інакше займе на ній своє місце. Можете пройти цей шлях до кінця або зупинитись на тому етапі, який Вам підходить:

  1. Отже, відправна точка — шампуні на агресивних аніонних ПАР (Sodium Lauryl Sulfate SLS (Sodium Dodecyl Sulfate SDS), Sodium Laureth Sulfate SLES), які руйнують гідроліпідну мантію і порушують мікробіом шкіри.
  2. Далі йдуть м’які аніонні ПАР нового покоління. «Аніонні», до речі, не одно «сульфати». Наприклад, кокосульфат натрію Sodium Cocosulfate (сульфатний ПАР), кокоіл ізотіонат натрію Cocoyl Isethionate SCI (безсульфатний ПАР), лауроілсаркозинат натрію Sodium Lauroyl Sarcosinate / Crodasinic LS30 (безсульфатний ПАР). Вони біорозкладаються, мають сертифікати COSMO та Ecosert. Навіть за високої концентрації такі склади не впливають на захисні властивості шкіри.
  3. Неіногенні та амфотерні ПАР біорозкладні і впливають на шкіру гранично м’яко. Є й недоліки – низьке піноутворення. Тому існує безліч композицій на їх основі і підібрати свою може вийти не відразу. Деякі виробники можуть грішити підмішування агресивних аніонних ПАР для кращих товарних властивостей. До неіногенних ПАР в основному відносять ряд глюкозидів, глюкомідів і похідні бетаїну (Список назв занадто великий. Якщо цікаво, запитуйте в коментарях).
  4. Останній пункт — рослини, що містять сапоніни та абсорбуючі речовини. Спосіб, що вимагає методичного підходу, часу та не терпеного терпіння. Натомість це 100% натуральний продукт у його першозданому вигляді.

Порада. Якщо Ви хочете відмовитися від агресивних шампунів з мас-маркету, можна відразу почати користуватися рослинами, що містять сапоніни, але навряд це сподобається вашому волоссю. Краще переходити поступово. Наприклад, спочатку пробуючи «зелені» альтернативи, потім привчаючи волосся до чистих рослин.

Пам’ятайте, що натуральність не гарантує комфортних відчуттів чи прийняття шкіри (детальніше читайте в статті: міфи про натуральну косметику). Добре, якщо вони підійдуть, але цього може і не статися. Запасіться терпінням і будьте готові слухати своє тіло. Іноді розумніше зупинитися на тому етапі, який буде найбільш комфортним.

Адаптація при переході на натуральні шампуні

Чи дійсно до натурального шампуню треба звикнути? Так, але Ви повинні чітко розуміти, про що йдеться.

Процес «звикання», про який часто говорять, не може бути пов’язаний з неприємними відчуттями на шкірі, такими як свербіж, печіння, почервоніння або біль. Це важливо! Подібні відчуття вказують на те, що засіб не підходить Вам і слід припинити використання. Період адаптації умовно названий «звиканням». Це проміжок часу, який зазвичай стартує через 1-2 тижні використання шампуню і триває 2-3 місяці, при правильному додатковому догляді. Пов’язаний він із вимиванням силіконів із кутикули волосся.

Якщо використовувати безпечний твердий шампунь 2 тижні Ви бачите справжній стан волосся. Як правило це сухий, ламкий, скуйовджений пух. Не лякайтесь. Це Ваше волосся, на яке нарешті звернули увагу замість того, щоб ховати проблему в силіконову панчоху. Тепер Ваше завдання забезпечити правильний догляд за допомогою масок, що відновлюють (без силіконів, само собою!) і все прийде в норму.

Шампуні RABBITHOLE

Шампуні RABBITHOLE

Етичність. До питань етики можна віднести не тільки походження компонентів, їх вплив на довкілля та тестування на тваринах. Оцінка готового продукту — також важливий етичний момент. Я ніколи не готую засіб, якщо не можу оцінити його особисто, випробувавши на собі. Ось чому в асортименті магазинчика лише один вид шампунів — твердий. На жаль, мені не підходить жоден інший засіб. Але все може змінитися, адже прогрес не стоїть на місці.

Результат. Це головна мета моєї роботи. Не на шкоду етичності та безпеці, але часто на шкоду різноманітності. Завжди використовую лише ті компоненти, які працюють у кінцевому продукті. Завдання шампуню — ОЧИЩУВАТИ. І робити це настільки м’яко, наскільки можливо. Таким чином, що входять до складу шампуню, скажімо, базові масла тут грають швидше нівелюючу і пом’якшувальну роль, ніж поживну. Живитимуть вони в масці для волосся, але не в шампуні. Власне, будь-які активи, яким для роботи необхідно проникнути в шкіру, або навіть просто контактувати з нею якийсь час, не працюють у шампуні. По-перше, час контакту продукту зі шкірою мізерно мало; по-друге, РН (рівень кислотності) не всім активам по зубах. Моє особисте рішення — не включати їх до складу, залишаючи лише ті, які справді працюють у шампуні.

Самі по собі тверді шампуні універсальні та підходять всім типам волосся. Цілеспрямований вплив їм надають ефірні олії та рослинні пудри. Про це обов’язково буде зазначено в описі шампуню.

Підведемо підсумки

За:

  • добре піниться і промиває волосся,
  • не шкодить навколишньому середовищу,
  • має “зелене” походження,
  • концентрований та економічний,
  • зручний у транспортуванні,
  • простий у застосуванні,
  • не пакується в пластик (zero waste),
  • має нульовий рейтинг небезпеки,
  • не руйнує структуру волосся,
  • не містить силіконів,
  • не містить консервантів,
  • має гранично простий склад,
  • не тестується на тваринах,
  • термін зберігання – 1 рік.

Проти:

  • відноситься до сульфатів (аніонним ПАР).

Приємних моментів набагато більше, погодьтеся. Для тих, хто дбає про екологію і живе в стилі «нуль відходів», це гідна альтернатива. Обов’язково спробуйте безпечний твердий шампунь і складіть власну думку про нього.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.